Nostalgitripp

I «Gamle sanger om igjen» skriver Ine om musikk som hun aldri blir lei av. Selv blir jeg nesten aldri lei av musikk, bare den får hvile seg en stund mellom hver periode. Og jeg regner altså ikke «The Ketchup Song» og lignende som musikk.

I det siste har jeg lastet ned en del musikk fra Usenet-leverandøren Giganews, og der var det mye bra fra åttitallet. Det var også mye som kanskje ikke er like bra, men som har høy nostalgifaktor. Uten noen annen sortering enn innbyrdes alfabetisk, presenterer jeg her de siste 20 oppføringene i playlisten min:

  • Bette Midler – The Rose
  • Bronski Beat – Smalltown Boy
  • Cyndi Lauper – Time After Time
  • Depeche Mode – People are People
  • Don Henley – Boys Of Summer
  • Falco – Jeanny
  • Fleetwood Mac – Everywhere
  • Janet Jackson – When I Think Of You
  • Kate Bush – Cloudbusting
  • Madonna – Crazy for You
  • Marillion – Lavender
  • Peter Gabriel and Kate Bush – Don’t Give Up
  • Phil Collins and Marilyn Martin – Separate Lives
  • Rush – Tom Sawyer
  • Sting – I’m So Happy I Can’t Stop Crying
  • Tears For Fears – Head Over Heels
  • The Cure – Friday I’m In Love
  • The Stranglers – Always The Sun
  • The Waterboys – The Whole Of The Moon
  • Thompson Twins – Hold Me Now

Vel – egentlig er det fra lørdagen. Mye god partymusikk, her …

Om «å ta en Grande»

Venstres nestleder Trine Skei Grande går i dagens VG hardt ut mot Trond Giskes valg om å ta på seg oppgaven som saksordfører for barnehagemeldingen samme dag som han ble pappa.

«– Jeg reagerer som politiker i samme generasjon som Giske, og som kvinne. Ingen kvinner på Stortinget kunne gjort det samme som ham, uten at det hadde blitt storm», sier Grande, og viser med all tydelighet at siden med oppslagsordet «likestilling» på må være revet ut av fremmedordboken hennes.

Selvfølgelig kan en småbarnsforelder være saksordfører for viktige saker. Ikke en gang stortingsrepresentanter jobber døgnet rundt, og selv om det kan være travelt til tider, tar de det igjen med uforskammet behagelige ferier, så jeg er helt sikker på at familien Giske greier å organisere dette helt selv. Og som Trond Giske selv sier: «Som saksordfører har jeg en glimrende mulighet til å bestemme akkurat når møtene skal finne sted. Hvis arbeidsformen på Stortinget ikke lar seg kombinere med å være småbarnsforeldre, så er det arbeidsformen som må endres».

Og amen til det. Er det noe vi har hatt nok av, er det gamle, grå menn (som Trine Skei Grande) på Stortinget.

Og hvis noen var redd for at tradisjonen med at venstrelederen fôrer landets humorister med poeng gjennom mer eller mindre velmente men akk så lite intelligente utspill skulle ta slutt med Lars Sponheim, så frykt ikke: foruten å være nestleder, er Skei Grande parlamentarisk leder i Venstre og det heteste navnet til overta som partileder etter Lars Sponheim.