Firefox 3 på Acer Aspire One

Ja, da surfer vi med Firefox 3 på Linpus Linux og AA1. Jeg er slettes ikke sikker på om måten jeg har fått installert FF3 på er den optimale metoden, eller rettere sagt: jeg er ganske sikker på at det ikke er den optimale metoden — men det er en metode som gir meg mulighet til å angre når som helst i prosessen, noe som jeg fant ut var smart.

  1. Last ned Firefox. Pass på at du får med deg Linux-versjonen.
     
  2. Pakk ut firefox til den mappen der du vil ha den. Det jeg gjorde, var å pakke den ut i /tmp, der fikk jeg en mappe som het «firefox-3.0.1», og i den lå en mappe som bare het bare «firefox». Hvis du gjør det samme som meg, kan du ta kopieringen i et terminalvindu, for å kunne gjøre det som superbruker:
    Trykk ALT+F2, skriv «terminal» og trykk ENTER
    Skriv su og trykk ENTER. Legg inn passordet ditt
    Skriv cd /tmp/firefox-3.0.1
    Skriv mv firefox /opt
     
  3. Nå har vi flytta hele Firefox-katalogen til /opt/firefox. Hvis du vil, kan du nå starte firefox 3 ved å skrive /opt/firefox/firefox — det er mulig du må avslutte Firefox 2 først — men dette er uansett litt for tungvindt. Så vi skal gjøre det enklere, ved å sørge for at FF3 starter i stedet for den gamle. Fortsett i det samme terminalvinduet som du åpna i sted:
    cd /usr/bin/
    mv firefox ff2
    ln -s /opt/firefox/firefox
     
  4. Hvis du nå avslutter eventuelle kjørende instanser av Firefox, og så klikker på ikonet «browser» i «Connect», så skal Firefox 3 starte. Hvis noe gikk feil, så må du sjekke at du skrev alt akkurat riktig (bruk «pil opp» i terminal for å se hva du skrev), og rette opp det som ble feil¹
     
  5. Det er mulig du vil oppdage at Firefox 3 ikke oppfører seg helt som den skal. Det er veldig ofte at det hjelper å opprette en ny profil. Det gjør du ved å avslutte alle Firefox-vinduer du har åpen, Trykk ALT+F2, skriv «firefox -profilemanager» og trykk ENTER. Du skjønner nok hva du må gjøre der.
     
  6. Du vil sikkert også oppdage at de plugins du hadde ikke virker. for de fleste plugins er dette enkelt, du kan bare kopiere dem fra den gamle pluginskatalogen til den nye. Fortsett i terminalvinduet:
    cd /usr/lib/mozilla/plugins/
    cp * /opt/firefox/plugins
     
  7. Dette fortalte meg forøvrig at jeg hadde to lenker til Real-Player-plugins som ikke førte noen steder hen. Disse sletta jeg. Og i tillegg virka ikke verken flash eller java. Flash løste jeg ved å opprette den symbolske linken på nytt:
    cd /opt/firefox/plugins
    rm libflashplayer.so
    ln -s /usr/lib/flash-plugin/libflashplayer.so

    Når det gjalt java, tenkte jeg at jeg skulle prøve den metoden som er beskrevet tidligere. Og det virka! — bare merk at du under punkt 8 må skrive /opt/firefox/plugins, og at det i punkt 9 skal stå ln -s med bindestrek, ikke ln —s med tankestrek.

Så — denne metoden fungerer for meg. Norsk Firefox 3 er på plass, og oppfører seg smertefritt. Noen rester er igjen, FF2 ligger her fortsatt, og det samme gjør den «gamle» javaen (som altså ikke fungerte over alt, etter innspillene fra andre her), og disse skal jeg nok fjerne etter hvert.

Et annet problem er at jeg ikke er sikker på hvordan oppdateringen av Firefox 3 blir når den er installert på denne måten, men jeg tror jeg skal greie å følge med på det — så kan jeg heller komme tilbake med mer informasjon når jeg finner den.

¹ Går alt galt, så gjenoppretter du FF2 på denne måten:
cd /usr/bin/
mv firefox ff3
mv ff2 firefox