MGP junior

Vi ser selvfølgelig alle Grand-prix-sendingene her i huset, også MGP jr.

Men her skal jeg la være å komme med morsomme anmeldelser, da. Jeg er sikker på at de som ringer inn greier å stemme fram en verdig vinner. Det eneste jeg ville si, er for et nivå! Utrolig bra! Låter som “Hip Hop Selvbiografi” og kanskje spesiellt “Skola e en slum”. Glitrende laget og fremført. Dette er artister med en fremtid!

Windows snart klart for desktoppen

Robin ‘Roblimo’ Miller, forfatteren av Point & Click Linux, har testet Windows XP og konkluderer med at Operativsystemet fra Microsoft begynner å bli modent for vanlige brukere – men anbefaler likevel folk å vente til neste versjon med mindre de har spesielle programvarebehov eller liker å fikle med nedlasting av tredjepartsdrivere.

Men hvis du er blant dem som bare vil ha det til å virke, anbefaler for eksempel Kyrre Ubuntu. Den er på todo-lista mi!

Nytt på ønskelisten!

Det er en ting jeg alltid har ønsket meg: En liten hendig skjerm med programmer for å surfe på nettet, lese e-post, newse litt og kanskje notere ned noen tanker. Naturlig nok skulle denne vært trådløs, og kanskje med blåtann for å koble meg opp via en mobiltelefon, være batteridrevet og den skulle hatt multimediamuligheter. Ja, og så en ting til: Den må være billig.

Høres det for godt ut til å være sant? Det syntes visst Nokia også. Så de lagde den.

Denne dingsen har alt det jeg ønsker meg, og mye mer. Under 15×8×2 centimeter, men med en skjerm som er 800 piksler bred. Og så er den Linuxbasert, og nettleseren er Opera. Og i følge VG vil visst prisen ikke ligge langt over to tusen kroner. En slik en vil jeg ha.

Krig!

Her er det full krig. Forkjølelsesbakterien (se bildet) har ødelagt mye for meg de siste dagene. Men nå har jeg tatt opp kampen!

De lille blå slo til på søndag. Mens de fleste andre kan kose seg med hagearbeid, turgåing og lignende friske sysler, måtte jeg slåss med angrepet. Jeg tapte første omgang – forkjølelsen var ikke til å unngå. Og på søndagen, da – når Sverre H. Huseby hadde invitert på øl i Bodø! Men det ble senga.

Søndags kveld var jeg ordentlig nedsylta, og grudde meg skikkelig til mandag. For det værste med forkjølelse er jo at det ofte ikke engang er noen god grunn til å være hjemme fra jobb! Og det var det heller ikke denne mandagen. Slettes ikke frisk – men antagelig ikke særlig smittefarlig, heller – var det bare å karre seg til tjeneste. Det ble en lang mandag.

Tirsdagen var litt likere. Men så skulle jeg avholde et kurs på kvelden. Har du noen gang prøvd å foredra om relasjonsdatabasens fortreffeligheter uten stemme? Ikke det? Det har jeg. Det fungerer like dårlig som man skulle tro.

Men så – under over alle undre – en kollega som også deltok på kurset fant ut at hun skyldte meg noe premiering for oppdaterings- og skadeprogramfjerningshjelp, og troppet opp med en flaske Nordland Cognac. På tide å bruke litt hardt skyts mot de små blå basilleulumskhetene. Og det ser ut som om det virker.

OK: Om det er cognacen, bedøvelsen av cognacen eller de literene med vann jeg svelger cognacen ned med som egentlig har den legende virkningen, skal jeg ikke si for sikkert. Men det føles altså ganske bra ut nå. Så får vi heller komme tilbake med statusrapport i morgen. Men jeg tror det går greit, og at kampen mot de små blå på det nærmeste er vunnet!

Bokmeme

Jeg har’n. Fikk den fra Morten. Og så jeg, som knapt har tid til å se på en bok for tiden. Vel, vel, ikke syte, bare prøve:

1) Hvor mange bøker eier du?

Jeg må gjøre som andre, og heller regne hyllemeter enn antall, og hvis vi tar med faglitteratur, tegneserier og kokebøker, er vi oppe i snart 30. Pluss noen esker i kjelleren.

2) Hvilken bok var den siste du kjøpte?

«Dinosaurer og andre forhistoriske dyr». Jeg fant ut at jeg hadde to gutter og ingen dinosaurbøker. Slikt går ikke an!

3) Hvilken bok var den siste du leste?

Egentlig den samme. Dinosaurer var ålreite dyr. Eller kanskje «Folk og røvere i kardemomme by». Jeg leser ikke så mange bøker bare for meg for tiden. Jeg lurer på om ikke den siste “voksenboken” var Torgrim Eggens «Hilal».

4) Nevn fem bøker som betyr mye for deg, og som du har lest mer enn tre ganger.

Åh. Skal vi se … Det er en del Bjørneboe som nærmest ble pugget i ungdommen, “Jonas”, “Haiene”, “Før hanen galer”. Og “Uten en tråd”, da – men det var ikke på grunn av de litterære kvalitetene, men heller leserens alder. Ellers er jo Lars Saabye Christensens “Beatles” og Ingvar Ambjørnsens “Hvite niggere” standardverker for oss som vokste opp på åttitallet. Og en bok jeg kanskje ikke har lest ut tre ganger, men leser i rett som det er – og virkelig anbefaler – er “Le cordon bleu – mesterkokkenes oppskrifter

5) Oppfordre fem personer til å fylle ut denne i sin blogg.

Hmm… Vanskelig å velge, når det bare skal være 5! … Ellen, selvfølgelig. Og hvem andre vil jeg vite litt mer om … Kenneth, Hogne, Vegard og Øyvind, kanskje. Ja. Så får dere være flinke å utfordre videre!

I18N

Noe leser du ofte nok til å lære deg hva det står for uten å egentlig vite hva det betyr. I18N er for meg et slikt begrep. Det er en forkortelse som betyr internasjonalisering, men jeg har aldri bekymret meg over hvorfor det skrives slik. Før noen spurte meg – og jeg måtte finne det ut..

Det var slettes ikke vanskelig å finne det ut. Wikipedia er ofte en sikker kilde når det gjelder slike uttrykk, og da spesiellt de som brukes i systemutvikling. Og Wikipedia kunne også forklare I18N:

Internationalization and localization are means of adapting products such as publications or software for non-native environments, especially other nations and cultures. Internationalization is often abbreviated as I18N (or i18n or I18n), by IBM and others, where the number 18 refers to the number of letters omitted.

At I18N er kort for «internationalization», visste jeg altså – men at forkortelsen kom av at det er 18 bokstaver som var fjernet, det var nytt for meg. På samme måte kan «localization», altså det å tilpasse noe til lokale forhold, forkortes L10N. Og «globalization» blir naturlig nok G11N. Tøft!

Så lærte jeg noe i dag også!

Hvem vant egentlig Idol?

Lykketrollet Jorun sjarmerte på fredag hele nasjonen, og ble utropt som vinner av TV2s Idol-konkurranse. «Nå er konkurransen avsluttet og gevinsten utdelt. Selv om jeg vant, kommer jeg til å ha bena godt planet på jorda», sier Jorun. Og ut fra det bittelille jeg har sett fra henne, har jeg ikke noen grunn til å tvile på at hun greier det. Men var det egentlig hun som vant den gjeveste prisen? Og hvem tapte?

Det ble faktisk avgitt over 6 millioner stemmer i årets Idol-konkurranse, fordelt på 4.866.000 stemmer i de innledende rundene og 1.292.000 stemmer i finalen. Det kostet fem kroner å sende en stemme. Det betyr da at TV-seerne helt frivillig har betalt over 30 millioner kroner for å få se dette. Hvis vi deler det på antall seere, blir det jo ikke store biten på hver, men jeg har en beklemmende følelse av at det ikke er alle seerne som stemmer. Selv har jeg sett et par programmer, men ikke sendt en eneste SMS. Jeg tror ikke jeg er enestående.

Men uansett, en ting er jo at TV2 tjener penger på dette. Med de er ikke de eneste. Mediebyrået Universal Media har anslått at TV 2 totalt vil tjene mellom 45 og 50 millioner kroner på «Idol», men av dette kommer under halvparten fra telefonstemmene. For teleselskapene skal jo også ha sitt. 25 prosent av omsetningen går nemlig til teleselskapene. Så Telenor, NetCom, Chess, Sense og Tele2 har til sammen tjent 7,5 millioner kroner på at Jorun vant Idol. Og i motsetning til andre som forsøker å sette penger på en eller annen Idol-vinner, slipper teleselskapene unna helt uten risiko!

Så neste gang et av teleselskapene planlegger å si opp store deler av arbeidsstokken fordi overskuddet blir for lite, kan de jo heller prøve å gi disse ansatte permisjon for å synge karaoke på TV? Det blir penger av det, også!

MGP 2005

Etter fjorårets store grand-prix-suksess så jeg ingen grunn til å ikke gjenta bedriften, så her er årets egentlige resultatliste, med poeng for det som teller. Sånn egentlig vant Hellas. Og det var vel egentlig helt greit.

Utseende

Babe/dude-faktor

Antrekk

GP-faktor

Fremførelse

Sum

Ungarn

5

4

3

0

4

16

Oppfinnsomt.

Storbritannia

3

5

4

5

3

10

Dette har vi hørt før. Er det noen som har fått med seg at vi er i Øst-europa, tro?

Malta

3

1

1

2

4

7

Filmmusikk. Fint, men ikke mer enn det …

Romania

4

4

3

1

3

13

Ikke ille. Vant vissnok semifinalen, og har nok en god mulighet her, også

Norge

5

5

6

0

6

22

Innertier. Wigwam leverte varene. De kan godt vinne, de vant i alle fall våre hjerter.

Tyrkia

2

1

2

3

4

6

Pene damer. Ellers gjesp.

Moldova

3

3

3

0

4

13

Glade gutter!

Albania

5

5

4

4

4

14

Fin dame. Veldig fin dame. Pen kjole, rare krager. Sangen derimot …

Kypros

4

5

2

5

4

10

Kypriotiske strandprinser er alltid egnet til en one-night-stand. Sier Ellen.

Spania

3

4

4

4

3

10

Las Ketchup. Igjen!

Israel

Israel skulle vært kulturboikottet. De er det i alle fall her

Serbia/Montenegro

4

4

2

6

2

6

Verken fugl eller fisk. Prøver mye, men får det absolutt ikke til.

Danmark

3

5

3

2

5

14

Dette er litt bra, egentlig. Har ingen ting å si om Danmark gjør det bra i år!

Sverige

5

6

2

5

4

12

Grand Prix’ hotteste dude, sier Ellen. Og brydde seg ikke mye om sangen.

FYR Macedonia

3

2

1

5

3

4

Ikke en gang damene med de pittesmå kjolene kunne redde dette.

Ukraina

2

1

4

0

4

11

Fåglarna vet hve de synger og rapper om, men de gjør det temmelig bra …

Tyskland

4

5

4

1

3

15

Sangen er skrevet av bl. a. en «J. Tempest». Hmmm … Hørtes litt vel mye ut som «What’s going on». Likevel, første gang jeg har likt en tysk Grand-prix-låt.

Kroatia

3

2

3

4

4

5

«Ulver dør alene». Det er så trist, atte.

Hellas

5

6

4

4

5

16

MGPs fineste dame. Helt uten tvil. Blir ikke overrasket hvis hun stemmes høyt.

Russland

4

5

2

2

3

12

Sangen var ikke det helt store, men dama var slettes ikke ille.

Bosnia/Herzegovina

3

5

2

6

4

8

Dette er jo sånn som MGP høres ut, det. Men ikke godt nok, dessverre. Ikke engang mikroskjørt reddet dette.

Sveits

4

3

4

1

4

14

Sveits har fått det litt til i år, de. Estisk eksport er mer, og kan være penere, enn ferdighus!

Latvia

5

4

3

5

4

11

Så søte, så søte – men akk så unge. Sier Ellen.

Frankrike

3

4

4

4

5

12

Jeg sier som Jostein: Det beste man kan si om Frankrikes sang i år, er at den er på fransk … – Men mørke, franske damer er jo litt spennende, da!

… så her i huset vant Norge. Kanskje litt sjåvinistisk, men … Resultatlisten ser slik ut:

  1. Norge med 22 poeng
  2. Hellas med 16 poeng
  3. Ungarn med 16 poeng
  4. Tyskland med 15 poeng
  5. Albania med 14 poeng
  6. Danmark med 14 poeng
  7. Sveits med 14 poeng
  8. Moldova med 13 poeng
  9. Romania med 13 poeng
  10. Frankrike med 12 poeng
  11. Russland med 12 poeng
  12. Sverige med 12 poeng
  13. Latvia med 11 poeng
  14. Ukraina med 11 poeng
  15. Kypros med 10 poeng
  16. Spania med 10 poeng
  17. Storbritannia med 10 poeng
  18. Bosnia/Herzegovina med 8 poeng
  19. Malta med 7 poeng
  20. Serbia/Montenegro med 6 poeng
  21. Tyrkia med 6 poeng
  22. Kroatia med 5 poeng
  23. FYR Macedonia med 4 poeng

Så er det bare å vente på avstemningen …

Dagen før dagen …

I morgen braker det løs. Den store finalen i den derre melodifestivalen som ingen i Norge blir enige om hva heter. Norge berget seg gjennom semifinalen, og alt er klart for fight.

Jeg må tilstå at jeg gleder meg. Man kan si mye stygt om Melodi Grand Prix, men man kan ikke ta fra den underholdningsverdien. I alle fall ikke for de av oss som bryr seg.

Jeg har tro på Wigwam i år. Bookmakerne tror på mye rart – mest på Hellas, har jeg inntrykk av – men jeg vet ikke, jeg – bruker bookmakerne å ha rett? Hvorfor taper da folk penger på gambling? Uansett: Mitt tips til alle nordmenn i morgen, er å la være å stemme! En stemme for noen andre, er en delstemme mot Norge.

Ellers, så varter VG opp med en eller annen ekspertprodusert ti på topp-liste…, som har helt klare mangler. Jeg mener, “Waterloo” (betyr det egentlig “Vannklosett”?) er en glimrende sang, “Puppet On A String” likeså. Men hvor er “Nocturne”? Melodi Grand Prix eller ikke – det blir ikke mye bedre enn det …

Stjeler for milliarder

Piratkopiering av programvare koster produsentene over en milliard kroner i året, bare i Norge, sier Business Software Alliance ifølge VG. Er dette helt sant?

Bakgrunnen for påstanden er så vidt jeg kan se at 31 prosent av all installert programvare på norske arbeidsplasser er piratkopierte, og det piratkopieres altså for en milliard i året. Spørsmålet er imidlertid om dette beløpet er et reellt tap for programvareprodusentene.

Mange piratkopierer, det er jeg enig med BSA om. Det er galt å piratkopiere, der er jeg også enig med BSA. Men at programvareprodusentene taper mye på det, det er jeg ikke like sikker på.

La oss si at alle hadde bestemt seg for å være ærlige, og ikke lenger ville piratkopiert noe som helst. Jeg vet for eksempel av noen ikke-lisenserte Microsoft Officeinstallasjoner. Ville de som bruker disse da kjøpt office? De jeg kjenner, ville nok ikke det. De ville nok installert OpenOffice.org.

Kampen mot piratkopiering dreier seg først og fremst om informasjon. Hvis brukerne visste hvordan de skulle gå frem for å opptre lovlig, ville det avhjulpet mye. Når en person får låne Office-CDen fra en venn, er det ikke alltid han vet at det er et lisensbrudd.

Men viktigere er det med informasjon om frie alternativer. En kontorstøttepakke som Microsoft Office og dens konkurrenter er et godt eksempel: Hvis de som selger datamaskiner med et operativsystem preinstallert hadde installert nettopp OpenOffice.org på disse fra butikkens side, tror jeg at antallet piratkopierte Officepakker ville gått betraktelig ned.

Men dette hører jeg aldri BSA kjempe for. Hmm – merkelig 🙂